Paslanmaz Çelik ve Korozyon İlişkisi

Bu makalede çelik ile paslanmaz çelik arasındaki farklar ile Paslanmaz çelik ve korozyon direnci üzerinde durulacaktır.

Çelik ve Paslanmaz Çelik

Çelik, demir ve karbonun bir araya gelmesiyle oluşan bir alaşımıdır. Paslanmaz çelik ise, %1,2 den az karbon ve en az % 10,5 krom içeren ve diğer alaşım elementlerinin çeliklere eklenmesiyle oluşan bir alaşımdır. Nikel, molibden, titanyum, niyobyum, manganez vb. gibi diğer elementlerin eklenmesiyle paslanmaz çeliğin korozyon direnci, ısıl direnci ve mekanik özellikleri daha da geliştirilebilir.

Paslanmaz çelik ve korozyon
Paslanmaz çelik ürünler

Paslanmaz Çelik ve Korozyon

Paslanmaz çeliklerin özelliklerinden biri, diğer çeliklere göre önemli ölçüde yüksek korozyon direncine sahip olmasıdır. Başka bir paslanmaz çelik özelliği de bazı paslanmaz çelik kalitelerinin yüksek sıcaklıklara karşı mükemmel bir dirence sahip olmalarıdır.

Paslanmaz çeliklerin bu özellikleri, krom ve diğer alaşım elementlerinin eklenmesi sayesinde elde edilir ve bu sayede paslanmaz çeliklerin kimyasal tesisler, deniz ortamları ve açık deniz platformları gibi saldırgan ortamlarda bile kullanılmasına izin verir. Bu yüksek direnç gücü paslanmazı üretilen nesnelerin dayanıklılığını artırmak için mimaride de kullanılacak mükemmel malzemeler haline getiriyor.

Bu çeliklerin bazıları, özellikle nikel ve krom bakımından zengin olan kimyasal bir bileşim sayesinde, “ateşe dayanıklı çelikler” olarak adlandırılır ve sınırlı mekanik özellik kaybıyla yüksek sıcaklıklara dayanabilir.

Paslanmaz çelikler doğal haddeleme durumuyla sağlanmış olabilir veya tavlanmış, normalize edilmiş, söndürülmüş, temperlenmiş ve ısıl işlem görmüş olabilir.

Bu konu ile ilgili tubitak makalesini okumak isterseniz >> Paslanmaz Çelik Neden Paslanmaz 

Ayrıca Paslanmaz çelik 304 vs 316 – Doğru kalite nasıl seçilir? konulu makalemizi de okumak isteyebilirsiniz.

LinkedIn

Instagram

Facebook