Paslanmaz Boru

Bu bölümde, paslanmaz boru hakkında, kullanım alanlarına ve üretim şekillerine göre teknik bilgiler vereceğiz.

Paslanmaz Boru Nedir?

Bu borular, paslanmaz çelikten değişik çap ve kalitelerde üretilir. Üretim şekline göre kaynaklı ve çekme paslanmaz boru çeşitleri bulunmaktadır.
Bu borular değişik şekillerde de üretiliyor olsa da genellikle silindiriktir. Bahsettiğimiz bu ürünler korozyona dayanıklı olması sebebiyle hijyen gerektiren alanlarda sıklıkla kullanılmaktadır.

Dikişli (Kaynaklı) ve Dikişsiz (Çekme) Olmalarına göre Paslanmaz Borular

Üretim tekniğine göre değerlendirirsek, paslanmaz boruların üretimi dikişli (kaynaklı) ya da dikişsiz (çekme) olmak üzere iki farklı teknikle üretilmektedir.

Dikişli borular değişik kalınlıklardaki saçların kıvrılması ve birleşme noktasına kaynak yapılması yöntemiyle üretilir. Dikişsiz çekme borular ise  yekpare üretilir ve hiçbir yerinde kaynak yoktur. Bu tip borular genellikle içinden geçecek sıvı basıncının yüksek olduğu alanlarda kullanılmaktadır. Dikişsiz borular, dikişli borulardan çok daha dayanıklıdır.

Kalitelerine Göre Paslanmaz Borular

Bilindiği gibi paslanmaz çeliğin 304, 304L ve 316, 316L gibi standartlarda değişik kaliteleri vardır. Sonuç olarak paslanmaz borularda bu kalitelerde üretilmekte olup, fiyat/performans oranı en yüksek olan 304 kalite paslanmaz borular çok daha fazla üretilmektedir.

Kalite standardının dışında üretimde kullanılan kaynak yöntemleri ile işçilik de paslanmaz boru ürünlerinin kalitesini doğrudan etkilemektedir. Mesut Paslanmaz,  paslanmaz borularda her daim  kalite kontrolleri yapılmış 1. Sınıf kaliteli ürünleri satışa sunmaktadır.

Yerli ve İthal Olmalarına Göre Paslanmaz Borular

Sektörümüz, maalesef çok büyük oranda dışarıya bağımlıdır. Öyle ki paslanmaz ürünlerinin büyük çoğunluğu Avrupa ve Uzakdoğu ülkelerinden  ithal edilmektedir. Ancak, Mesut Paslanmaz olarak  kapasitemizi arttırarak  paslanmaz boruları  kendi tesislerimizde de üretebilmekteyiz. Bununla birlikte, firmamız İtalya, Çin ve Tayvan gibi ülkelerden yüksek kaliteli ürünlerde ürün getirmektedir.

Belirli standartlara sahip sektörler için sağladığımız hem yerli paslanmaz ürünlerimiz, hem de yurtdışından ithal ettiğimiz paslanmaz ürünleri  sertifikalı olup, tüm kalite standartlarını karşılamaktadır.

Yüzeylerine Göre Paslanmaz Borular

Paslanmaz boru yüzey şekline bakılarak, satineli (fırçalı), parlak ve mat (2b) olmak üzere üç gruba ayrılır. Satineli paslanmaz boru, yüzeyi fırçalı olan çeşitlerdir. Parlak (polisajlı) paslanmaz borular ise adından da anlaşılacağı gibi yüzeyi parlak ürünlerdir. Mat borular, ya ham paslanmaz sac yüzeyli ya da hafif işlem gördüğü için matlaşan yüzeye sahip borulardır. Bu bilgiler ışığında, Satın aldığınız boruları kullanım alanınıza ya da tamamen kendi zevkinize uygun şekilde  satineli, parlak ya da mat yüzeyli olarak tercih edebilirsiniz.

Not: Bunlar dışında istenirse Titanyum kaplı sarı boru çeşitleri de özel kullanım alanları için üretilmektedir.

Şekillerine Göre Paslanmaz Borularımız

Paslanmaz borular genellikle silindirik şekilde üretilirler. Yine de, bazı özel kullanım alanları için elips, oval, kanallı şekillerde paslanmaz boru üretimleri yapılabilmektedir.

Silindirik şekilli paslanmaz boruların yanı sıra elips, oval ve kanallı paslanmaz boru da Mesut Paslanmaz stoklarında sürekli olarak bulunmaktadır.

Kullanım alanlarına göre Paslanmaz Borular

Paslanmazdan üretilen borular öncelikle hijyenin ön planda olduğu alanlarda kullanılmaktadır. Paslanmaz borular  dekoratif ve dayanıklılık talep edilen çok geniş alanlarda kullanılabilmektedir.

Paslanmaz boru hangi sektörlerde kullanılır?

  • Gıda sektörü
  • Endüstriyel mutfak ekipmanları sektörü
  • Makine sanayi
  • Kimya sektörü
    gibi sektörlerdir.

Güncel Paslanmaz Boru Fiyatları

Bu tür ürünlerin belirlenmesinde değişik kriterler söz konusudur. TİG kaynaklı dikişli borular çekme borulardan daha uygun fiyatlıdır. Yine yerli borular, İthal ürünlerden daha uygun fiyatlıdır. Kullanılan paslanmaz kalitesi de  fiyatları arttırmakta yada azaltmaktadır. En çok satılan ürünler 304 kalite ürünlerdir.

Mesut Paslanmaz, en kaliteli ürünü en uygun fiyata vermeyi hedefleyen ilkeler ile hizmet vermektedir. Aradığınız şekil, ölçü ve kaliteleri bildirerek müşteri temsilcilerimizden mutlaka fiyat almanızı öneririz

Paslanmaz Boru Ölçüleri