Paslanmaz Çelik Faydaları

Bu makalemizde paslanmaz çelik bir çok açıdan neden faydalı bir ürün olduğunu inceleyeceğiz.

1-Paslanmaz ürünleri Estetiktir.

Paslanmaz çelik mattan parlağa kadar, fırçalanmış ve oyulmuş da dâhil olmak üzere çok çeşitli yüzeylere sahip olabilir. Kabartılabilir veya renklendirilebilirler. Böylece paslanmaz benzersiz bir estetik malzeme haline gelir. Genellikle mimarlar tarafından zarif tasarımlar için, iç tasarım için ve hem dayanıklı hem güzel gözüken mobilyalar oluşturmak için de kullanılır.

2- Paslanmazı Özel Kılan Mekanik özellikler

Paslanmaz çelik, diğer materyallerle karşılaştırıldığında, oda sıcaklıklarında güçlü mekanik özelliklere sahiptir, sonuçta paslanmaz çelikte adı üzerinde bir çeliktir. Özellikle süneklik, elastikiyet ve sertliği birleştirerek ağır metal şekillendirmesinde (bükme vb.) kullanılmasını sağlarken, ağır aşınmaya karşı (sürtünme vb.) direnç de sağlar. Ayrıca, hem düşük hem de yüksek sıcaklıklarda iyi mekanik davranışlar sunar.

3- Paslanmazın Isıl Direnci

Paslanmaz çelik, yapısal uygulamalarda kullanıldığında, kritik sıcaklığı 800 ° C’nin üzerinde olan tüm metalik malzemel arasında en iyi ısı direncine sahip olandır (kalitesine göre değişklik gösterebilir). Paslanmaz çelik, zehirli duman emisyonu olmadan yangına dayanıklılık özelliğine sahip olan malzemeler için verilen A2s1d0 derecesini almıştır.

4- Paslanmazın Korozyon Direnci

Minimum % 10,5 krom içeriği ile paslanmaz çelik, havadaki krom ve nem karışımı yoluyla yüzeyde doğal olarak oluşan pasif bir krom oksit tabakası ile sürekli olarak korunur. Bu özellik paslanmaz çeliklere korozyon direncini verir. (Korozyon hakkında daha fazla bilgi için Paslanmaz çelik ve Korozyon yazımıza bakabilirsiniz.)

5- Paslanmaz Çelik Temizlenebilirlik ve Hijyen

Paslanmaz parçaların temizlenmesi oldukça kolaydır, normal temizlik ürünleri (deterjanlar, sabun tozları) gayet yeterlidir ve yüzeye zarar vermezler, lakin yüzey üzerinde uzun süreler kalmaması gereklidir.

Paslanmaz çelik, sık ve etkili yıkama gerektiren dekorasyon (korkuluk vb.) ve mutfak aletleri gibi (tencere, tava vb.) alanlardaki gereksinimleri tam olarak karşılar.

Ayrıca paslanmaz çeliğin hijyenik özellikleri sayesinde gıda veya hijyen sektöründe kullanılmaya en uygun malzemelerden biridir. Özellikle iç yüzeyi parlatılmış paslanmaz borular sıvı ürünlerin kolaylıkla ve hijyenik bir şekilde aktarılmasını sağlar.

6- Paslanmazın Geri Dönüşümü

Paslanmaz çelik belkide çelikler arasında en mükemmel “yeşil malzeme”dir ve sonsuz miktarda geri dönüşüme izin verir. İnşaat sektöründe reel geri kazanım oranı % 100’e yakındır. Su gibi elementlerle temas ettiğinde nötr ve etkisizdir ve sızma yapıp başka bileşimlerin bozulmasına sebep olmaz.

Bu nitelikler paslanmaz çeliği, çatılar, cepheler, yağmur suyu geri kazanım sistemleri ve evsel su boruları gibi olumsuz hava koşullarına maruz kalan bina uygulamalarına en uygun hale getirir. Paslanmaz çeliğin ömrü, sürdürülebilir yapı gereksinimlerini karşılar ve etkili seçim, kurulum ve düşük bakım ile kullanıcının rakipsiz hizmet ömrünü garanti eder.

7- Paslanmazın Bazı Avantajları

– Paslanmaz boru gıda sektöründe (Süt ve süt ürünleri vb.) kullanılmaya en uygun materyallerden biridir.

– Oldukça aşındırıcı ortamlarda korozyon direnci sağlar.

– Yüksek sıcaklıklarda oksidasyon direnci ve sürünme direnci sağlar.

– Düşük sıcaklıklarda mukavemet ve süneklik sağlar.

– İyi mekanik özelliklere sahiptir.

– Çalışması kolaydır (damgalama, bükme, hidroforming, kaynak, lehimleme…)

– Estetik ve hijyeniktir.

– Kolay temizlenir.

– Uzun ömürlüdür.

– Sağlam ve kolay bozulmaz yapıdadır.

– Geri dönüşüme çok uygundur.

– Neredeyse her sektörde kullanılabilir.

Mesut Paslanmaz olarak her türlü ihtiyacınızı karşılayabilecek paslanmaz boru, profil, dolu malzeme, fittings, flanş, vana, dirsek, küpeşte ve daha birçok ürünü stoklarımızda bulundurmaktayız.

LinkedIn

Instagram

Facebook