Paslanmaz Geleceği

Mesut Paslanmaz CPO’su Tutku Özarpacı ile Paslanmaz Geleceği hakkında konuştuk;

Röportajın haber linki en altta bulunmaktadır.

 

Mesut Paslanmaz olarak paslanmaz geleceği hakkındaki düşünceleriniz nelerdir;

Tutku Özarpacı: Aslında olay sadece paslanmaz geleceği değil, dünyamızın geleceği. Sürdürülebilir bir dünya.

Sürdürülebilirliği ingilizcede 3 p ile tanımlıyoruz. People, Planet, Profit. Yani İnsanlar, Gezegenimiz ve Kâr. Sürdürülebilir bir gelecek inşa etmek için kullanılan materyaller, özellikle de çelikler, bu konuda çok önemli bir rol üstlenmekte. Bunun nedeni ise, doğaya verilen zarar, sağlık konusundaki riskler ve hurda veya atılmış metallerin kolaylıkla doğada çözünmemesi ile gezegenimiz için çok ciddi bir risk oluşturması.

Eğer sürdürülebilir bir gelecek ve temiz yarınlar istiyorsak, bugünden temiz, dayanıklı ve geri dönüştürülebilir metalleri kullanmamız gerekiyor.

Şu anda bildiğiniz gibi dünyada sürdürülebilirliğe büyük bir önem verilmekte ve ona göre malzeme seçimi yapılmakta. İşte tam da burada paslanmaz çelik devreye giriyor çünkü sürdürülebilirliği ve dayanıklılığı ile paslanmaz çelik şuanın ve geleceğin doğru seçimi.

Paslanmaz çelik çeşitli endüstrilerde birçok uygulama için uzun süredir kullanılmakta ve %100 geri dönüştürülebilir olduğu da görülmektedir. Bu nedenle sürdürülebilir bir gezegen için en doğru malzemelerden biri olduğu kanıtlanmıştır.

Paslanmaz çelik malzemeler sadece çevre dostu çözümlerin uygulanmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda genele bakıldığında uygun maliyetli, çok uzun süreli dayanıklı ve estetik bir çözüm sunar.

Uygun maliyetli dediniz peki paslanmaz çeliğin ekonomik açıdan artıları nelerdir? ;

Paslanmaz çelik sanılanın aksine aslında mükemmel bir ekonomik seçimdir. Öncelikle oldukça uzun ömürlüdür. Bir uygulama için doğru kalitede doğru malzeme seçilirse proje ömrü ne kadar uzun sürerse sürsün o kadar uzun süre dayanır ve kalır. Ömrü boyunca da sizi bakım masrafı, temizlik masrafı, boyama masrafı, denetim masrafı ve üretimde kesinti zamanı masrafı gibi masraflardan kurtarır. Yüksek direnç, korozyon dayanıklılığı ve dayanıklılık özelliklerinden dolayı en kötü koşullara bile dayanabilir ve orijinal halini koruyabilir.

Aynı zamanda yüksek geri dönüştürülebilirliği yüzünden proje sonuna gelindiğinde geri dönüştürülebilir ve oradan da bir fayda sağlanabilir.

Geri dönüşüme oldukça atıfta bulunuyorsunuz. Peki, paslanmaz çelik ne kadar geri dönüştürülebilir? ;

Paslanmaz çelikler bozunmaya uğramazlar ve %100 geri dönüştürülebilirler. Bu yüzden daha fazla üretmek için eski paslanmaz malzemeler geri dönüştürülebilir ve bu işlem sayesinde süresiz olarak yeniden oluşturulabilir.

Paslanmaz çelik, diğer hammaddelerin yanı sıra içerisinde nikel, demir, krom ve molibden bulundurur. Bu saydığımız metallere talep oldukça yüksek olduğundan paslanmaz çelik yüksek yakalama oranına sahiptir. Şu anda paslanmaz çeliğe olan talep artmakta ve bu eğilim bize paslanmaz çeliğin gelecekte de geri dönüştürülmeye devam edeceğini gösteriyor.

Paslanmaz çelik oldukça dayanıklı demiştiniz, bunu biraz açar mısınız?

Paslanmaz çelikler içerdikleri krom, nikel ve daha birçok element nedeniyle muhteşem mekanik ve korozyon dayanıklılığı özelliklerine sahiptir. Paslanmaz çelik birçok endüstride sayısız uygulama için biçilmiş kaftandır. Isıl ve korozyon direnci doğru kalite ve malzeme seçildiğinde oldukça yüksektir. Çünkü paslanmaz çelik, düşük bakım maliyeti, oldukça uzun ömre ve kullanımı sona erdiğinde yüksek yeniden yakalama oranına sahiptir.

Birçok şirket paslanmazı dayanıklılığı ve uzun ömrü, kolay geri dönüşümü ve estetiği için tercih etmektedir.

Paslanmaz Çeliğin İnsan Sağlığı üzerinde bir etkisi var mıdır?

Paslanmaz çelik temiz ve hijyeniktir, kolay temizlenir ve kolayca bakteri üretmez. Bu nedenle gıda, sıhhi ve ilaç sanayi gibi sektörlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Paslanmazda kromun varlığı sayesinde çeliğin aşınmasını önleyen pasif bir tabaka oluşur.

Ayrıca biraz önce bahsettiğim gibi uygulama için doğru olan paslanmaz çelik kalitesi seçildikten sonra paslanmaz çelik, uzun ömürlü, %100 geri dönüşürülebilirliği ile çevrede kalmayan, insan veya hayvanlar için herhangi bir zarar oluşturmayan çevre dostu bir tercih haline gelmektedir.

Son olarak ne söylemek istersiniz?

Çevre bilincinin başlamasıyla birlikte insanlar, hükümetler, ticari kuruluşlar, topluluklar ve endüstriler, sürdürülebilir bir geleceğe sahip olmak için karbon ayak izlerini azaltma ihtiyacını fark ettiler (örn. Apple, yeni telefonlarında paslanmaz çelik tercih etmektedir). Doğayı felç edebilecek karbon emisyonlarına katkıda bulunmak istemedikleri için artık malzeme seçimleri konusunda her zamankinden daha bilinçliler. Ürünlerinin çevre dostu olmasını, insanlara ve doğaya zarar vermemesini sağlamak için daha iyi yollar aramaya çalışıyor ve bu yönde yatırım yapmayı tercih ediyorlar. Bu artan farkındalık, paslanmaz çeliği son zamanların tercih edilen malzemesi haline getirdi.

Mesut Paslanmaz olarak paslanmaz çeliğin yeşil bir ürün olarak görülmesi yüzünden bu malzemeye olan talebin gitgide artacağına dair hiçbir şüphemiz yoktur.

“Yarınlara daha umutla bakabilmek ve çocuklarımıza daha temiz bir gelecek bırakabilmek için elimizden gelen her şeyi yapmaya hazırız.”

Saygılarımla,

Tutku Özarpacı

CPO

Mesut Paslanmaz
Güven Verir

 

                      Mesut Paslanmaz

                    

          www.mesutpaslanmaz.com.tr

 

Ayrıca paslanmaz çelik faydaları hakkındaki yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz ( https://mesutpaslanmaz.com.tr/paslanmaz-celik-faydalari/ )

LinkedIn

Instagram

Facebook

Haber Linki : 1